سه شنبه 26 تیر 1397
English
نمایندگان گروه مقاوم سازی دریابیگی

مقاوم سازی دریابیگی

1395/01/21 در ساعت 16:31:18

ارتقای کیفیت بتن تنها توسط تولیدکنندگان امکان‌پذیر نیست

خزانه‌دار انجمن بتن ایران: عضو هیات رئیسه انجمن بتن ایران با بیان این‌که تامین و تضمین کیفیت بتن هزینه‌هایی را دربردارد، گفت: تولیدکنندگان بتن حاضر به ارایه تضمین لازم برای محصولات خود از لحاظ معنوی و حقوقی هستند، اما در مقابل باید حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان انجام شود.

ارتقای کیفیت بتن تنها توسط تولیدکنندگان امکان‌پذیر نیست


خزانه‌دار انجمن بتن ایران:
عضو هیات رئیسه انجمن بتن ایران با بیان این‌که تامین و تضمین کیفیت بتن هزینه‌هایی را دربردارد، گفت: تولیدکنندگان بتن حاضر به ارایه تضمین لازم برای محصولات خود از لحاظ معنوی و حقوقی هستند، اما در مقابل باید حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان انجام شود.
مهدی چینی با بیان این مطلب اظهار داشت: برای افزایش کیفیت محصولات ساختمانی، همچون بتن فقط نباید به صورت یک طرفه از تولیدکننده انتظار داشت و در مقابل باید حمایت‌های لازم از این قشر انجام شود.
Concrete-Drogline
وی در ادامه افزود: یکی از مشکلات عمده این است که بسیاری از تولیدکنندگان حاضر هستند، محصولات دارای ضمانت و با کیفیت تولید کنند که هزینه آن هم اندکی بیش از محصولات فاقد این ویژگی‌ها باشد، اما در مقابل انتظار دارند که مسولان از فعالیت تولیدکنندگان غیرمجاز جلوگیری کنند.
چینی تصریح کرد: دغدغه برخی از تولیدکنندگان این است که چه تضمینی وجود دارد که محصولات بی‌کیفیت اما ارزان به محصولات باکیفیت و گران‌تر آن‌ها ترجیح داده نشود. وی خاطرنشان کرد: بنابراین در این چرخه باید هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده را در نظر گرفت و نباید برای ارتقای کیفیت فقط به تولیدکنندگان فشار وارد آورد.
چینی با بیان این‌که در صنعت بتن از لحاظ دانش در سطح سایر کشورها هستیم، گفت: متاسفانه به دلیل ناآگاهی، مصرف‌کنندگان محصولات فاقد کیفیت را بدون توجه به دوام آن‌ها خریداری می‌کنند و همین موضوع موجب شده که حتی ساختمان پانزده ساله هم کلنگی شود. این در حالی است که حتی در بسیاری از کشورها ساختمان‌های قدیمی را تخریب نمی‌کنند و این ساختمان‌ها را به مکان دیگری منتقل و نصب می‌کنند. چرا که برای سازه‌ها ارزش قائل هستند و این موضوع به معنای برگشت سرمایه عظیم به کشور است.
خزانه‌دار انجمن بتن اظهار داشت: اگر حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان انجام شود، در آینده نزدیک محصولات با کیفیت تولید خواهد شد. البته در حال حاضر نیز تمایل به خرید و استفاده از مصالح خوب و کیفی بیشتر شده است.
چینی با اشاره به این‌که مبحث سازنده پاسخگو، در یک مقطع زمانی در مورد بتن آماده مطرح شد،گفت: سال‌ها پیش شرکت‌ها پذیرفتند که محصولات خود را با ضمانت محضری به فروش برسانند که اگر اشکالی در محصول به وجود آمد، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای تا مدت مشخصی آن را تعویض کنند.
وی در ادامه افزود: در آن مقطع زمانی مطرح شدن این موضوع موجب شد که بسیاری از شرکت‌ها برای خارج نشدن از گردونه رقابت و برای آن‌که بتوانند ضمانت‌های لازم را ارایه دهند، یک پله خود را بالا بیاورند. همین موضوع سبب شده که کیفیت بتن آماده از 10 سال گذشته تاکنون به شدت رشد و بهبود پیدا کند اما هنوز جا دارد که این کیفیت بیش از پیش بهبود بیابد.
چینی در عین حال خاطرنشان کرد: البته اگر حمایت از تولیدکنندگان بتن باکیفیت، کامل‌تر و جدی‌تر شده و از فعالیت افراد سواستفاده‌گر و تولیدکنندگان محصولات بی‌کیفیت جلوگیری شود، خیلی سریع‌تر می‌توانیم به اهداف مد‌نظر دست بیابیم.
خزانه‌دار انجمن بتن ایران با تاکید بر این‌که قرار نیست این راه یک ساله طی شود، گفت: این اقدام باید ظرف چهار تا پنج سال انجام شود و سند چشم انداز بتن 1404 هم در همین راستا مطرح شده است.
چینی با بیان این‌که در سند چشم‌انداز بتن 1404 افزایش مقاومت به 40 تا 50 مگاپاسکال مطرح شده است، اظهار داشت: البته در پشت پرده موضوع مقاومت بحث دوام و پایایی مطرح است و زمانی که به یک سطح مقاومتی می‌رسیم، ناخودآگاه در کنار آن مساله دوام نیز تامین خواهد شد. ولی از آن‌جا‌که دوام و پایایی، مبحث پیچیده‌ای است، به فراموشی سپرده شده و فراگیر نخواهد شد.
خزانه دار انجمن بتن ایران در پایان گفت: اگر مسایل مد نظر را در مورد مقاومت بتن اجرا کنیم، مسلما 40 تا 50 درصد به دوام آن افزوده خواهد شد و در واقع هدف ما دوام است، نه مقاومت.
 

نظر جدید
شما هم نظر دهید: